Clowndoctors : Fidlikára
- 16. 4. 2025
Červený nos a terapeutické predstavenie Fidlikára – to bola jedinečná aktivita, ktorá priniesla radosť a podporu našim žiakom s autizmom a žiakom s mentálnym a zdravotným znevýhodnením. Červený nos, symbol humoru a radosti, predstavoval most medzi svetom zábavy a terapeutickým prístupom. Predstavenie Fidlikára, plné hudby, tanca a interaktívnych prvkov, umožnilo deťom vyjadriť svoje emócie a posilniť ich sebavedomie. Ďakujeme zdravotným klaunom za príjemne strávené dopoludnie v našej malej škole.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Tanečný maratón Nové Mesto
- 16. 4. 2025
10. apríla sa v Novom Meste nad Váhom uskutočnil tanečný maratón so skupinou NARIS, ktorý bol určený pre žiakov špeciálnych základných škôl. Toto podujatie ponúklo deťom príležitosť nielen sa zabaviť, ale aj rozvíjať svoje tanečné schopnosti a kreativitu. Skupina NARIS, známa svojou energickou hudbou a pozitívnym prístupom, pripravila pestrý program plný tanca, hier a zábavy.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Otvorené srdcia PB
- 16. 4. 2025
- 7
V Považskej Bystrici sa konalo jedinečné podujatie s názvom „Otvorené srdcia“ – 28.ročník oblastnej súťaže v prednese poézie a prózy žiakov špeciálnych základných škôl. Na pódiu sa zišli talentovaní recitátori, ktorí s nadšením prednášali poéziu a prózu, pričom ich slová prenikli do srdca každého diváka. Atmosféra bola naplnená emóciami, radosťou a odvahou. Publikum s nadšením reagovalo na ich výkony, ktoré boli oslavou rozmanitosti a jedinečnosti každého človeka. V súťažnej kategórii žiakov s autizmom získal Matúško Zábojník prednesom básničky detskej spisovateľky Eleny Čepčekovej „Veľký kráľ a malá myš“ 1. miesto. V kategórii starších žiakov dominovala Sofia Šarközyová. Prvé miesto jej zabezpečil umelecký prednes prózy „Malý princ“, ktorého autorom je známy francúzsky spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry. Sofia si zároveň zabezpečila postup do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať v Spišskej Novej Vsi. Matúškovi a Sofii gratulujeme a ďakujeme im za úspešnú reprezentáciu školy.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Ľudová kultúra a tradície Veľkej noci
- 16. 4. 2025
- 2
Ľudová kultúra, ľudové zvyky a tradície Veľkej noci – metodický deň, ktorého cieľom bola ukážka zaradenia prierezovej témy Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra do vyučovania. Nechýbali ukážky veľkonočných tradícií, pletenie korbáčov, košíkov, zdobenie veľkonočných medovníkov, voskovanie vajíčok. Deti si mohli vyzdobiť medovník podľa vlastnej fantázie. Nelka Marčeková a Nikolka Šandorová sa výrobe vajíčok a zdobeniu medovníkov veľmi potešili. Odniesli si veľmi pekné vlastnoručne vyrobené výrobky.
Mgr. Monika Pecková
Hľadanie pokladu : Hlasné čítanie
- 7. 4. 2025
- 44
S posledným dňom hlasného čítania bolo spojené hľadanie pokladu. Vytvorili sme štyri tímy a každý z nich dostal mapu k pokladu. Už stačilo len správne plniť súťažné úlohy, získavať indície a s pomocou mapy sa dostať k miestu, kde bol poklad ukrytý. Úlohy boli rôznorodé – nájsť rozdiely medzi obrázkami, prenášanie loptičiek na chrbte, behací diktát, fúrik zo spolužiaka, skladanie roztrhnutej pesničky a tanec vo dvojici s balónom. Zabavili sme sa do sýtosti, najmä pri tanci. A čo ukrýval poklad? Vrecko plné sladkostí, ktoré si deti pekne rozdelili.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Rozprávka o repke : Hlasné čítanie
- 7. 4. 2025
- 18
Posledným hudobným príbehom bola „Rozprávka o repke“. Deviataci čítali príbeh a mladší žiaci ho zahrali. Zaznela i pesnička „O veľkej repe“, na ktorú sa veselo tancovalo. Potom prišli na rad úlohy. Prvá aktivita bola zameraná na postupnosť príbehu – zoraďovanie obrázkov. Druhá činnosť patrila do oblasti športu – preťahovanie lanom a to nielen medzi žiakmi, ale svoj športový talent predviedli i pani učiteľky.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Dlhý, Široký a Bystrozraký : Hlasné čítanie
- 7. 4. 2025
- 23
Prvá hudobná rozprávka štvrtého dňa hlasného čítania nás zaviedla k našim ôsmakom. Ich „Dlhý, Široký a Bystrozraký“ nemal chybu. Kostýmy, kulisy, pesnička, herecké výkony... Tak sme sa vžili do deja, že sme im držali palce, aby sa im podarilo princeznú ustrážiť. Nakoniec všetko dobre dopadlo, presne ako v rozprávkach: „Dobrá vec sa podarila, verná láska zvíťazila!“. I v aktivitách nebolo o napätie núdza. V prvej časti sme triedili zdravé a nezdravé potraviny a v druhej skladali básničku na rozprávkovú postavičku z prezentovaného príbehu.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Rozprávkové divadlo : Hlasné čítanie
- 7. 4. 2025
- 20
Druhou hudobnou rozprávkou tretieho dňa hlasného čítania bolo „Rozprávkové divadlo“. O jeho prezentáciu sa postarali naši autisti spolu s pani učiteľkami. Na pomoc si „zobrali“ básničku Ľudmily Podjavorinskej „Divadlo“ a rovnomennú pesničku od Zlatobráncov. Prišiel Janko hrdina s princeznou zlatou, kráľovná s mocným kráľom, šibal Gašparko i nezbedný Pecivál. Všetkému sa divil deduško a psík Pozorko od radosti chvostíkom krútil. Hrdina Janko nakoniec zdolal obávaného draka a za to získal pol kráľovstva a krásnu princeznú. I veselie veselé potom bolo a svadobnú polku si zatancovali všetci „divadelníci“. Veselo bolo aj pri aktivitách. Najskôr bolo úlohou žiakov vytvoriť rozprávkový plagát a v druhej časti hádali názov slovenskej ľudovej rozprávky prezentovanej prostredníctvom pantomímy.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Dve zázračné slová : Hlasné čítanie
- 7. 4. 2025
- 26
Na tretí deň hlasného čítania „prišla stuhou previazaná škatuľka, a v nej bola – Bambuľka!“. Bambuľkovský príbeh „Dve zázračné slová“ si naštudovali žiaci 5.ročníka. Slová „Ďakujem“ a „Prosím“ zazneli v priebehu pár minút niekoľkokrát. A spolu s nimi i pesničky deda Jozefa a neposednej Bambuľky. Aktivity k príbehu boli veľmi tvorivé. Prvou úlohou bolo pekne a netradične zabaliť do baliaceho papiera darček pre kamaráta a v druhej úlohe skladali žiaci zo slov správu vo fľaši.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Ženích pre slečnu Myšku : Hlasné čítanie
- 7. 4. 2025
- 25
„Ženích pre slečnu Myšku“ – tak znel názov druhej rozprávky druhého dňa hlasného čítania. Tento hudobný príbeh si nacvičili žiaci 2. a 4.ročníka. A nás upútali nielen pekné a farebné kostýmy, ale i veselé kulisy. Aj samotný príbeh bol veľmi zaujímavý. Rodičia krásnej slečny Myšky sa rozhodli, že jej nájdu ženícha. A nie len tak hocijakého, ale najmocnejšieho na celom, celučičkom svete. Preto ho hľadali nielen na zemi, ale i na nebi. Na prekvapenie všetkých sa ženíchom stal Myšiak z mlyna, ktorý všetkých vyslobodil zo zajatia. A nakoniec bola svadba úžasná, veľká a prekrásna. Dobrá nálada panovala i počas pripravených aktivít. Najskôr sme spoločne zostavovali svadobnú hostinu a potom na svadbe i tancovali – veselý kačací tanec.
Mgr. Miroslava Kušnierová
O zubnej kefke : Hlasné čítanie
- 7. 4. 2025
- 16
Na druhý deň hlasného čítania si pre nás naši najmenší žiaci pripravili krátky hudobný príbeh „O zubnej kefke“. Rozprávka bola nielen zaujímavá, ale i poučná. Najskôr sa na pódium vrútil jeden veľký a škaredý zubný kaz a narobil neplechu. Potom prišla zubná kefka a poradila nám ako vyriešiť problémy so zubným kazom. Všetci žiaci sa „vyzbrojili“ zubnými kefkami a zubný kaz vyhnali. V príbehu sme si vypočuli a zaspievali dve pesničky – „Zubožrút“ a „Zúbky, zúbky...“. Zaujímavé boli i aktivity – najskôr sa žiaci zahrali na zubárov a pomocou pinzety vyťahovali fazuľkové zúbky z plastelíny a v druhej úlohe si vyskúšali pozornosť a hľadali 10 rozdielov medzi obrázkami.
Mgr. Miroslava Kušnierová
O klebetnej píšťalke : Hlasné čítanie
- 7. 4. 2025
- 10
Počas týždňa hlasného čítania sme sa venovali „Pesničke v rozprávke“, teda muzikálu. V každej triede prebiehali usilovné prípravy. Takmer tri týždne sme sa v priestoroch školy „stretávali“ s rôznymi scenáristami, režisérmi, textármi, kostymérmi, vizážistami či hercami. Úvodné slovo patrilo pani učiteľke Monike Hlinkovej, ktorá nás pomocou interaktívnej prezentácie preniesla do muzikálového sveta. Prvou hudobnou rozprávkou bol príbeh „O klebetnej píšťalke“. Ten si pre nás pripravili žiaci 5. a 6.ročníka. Príbeh bol aj veľmi humorný, pretože klebetná píšťalka narozprávala, vlastne zaspievala na melódiu piesne „Anička, dušička...“, veľa hlúpostí – ako sused Zlámal susedovi Málincovi klince ukradol; že krčmárka v dedine má každý deň nové oblečenie a že Jano Motovidlo robil neplechu. S príbehom boli spojené i dve krátke aktivity. Prvou úlohou bolo vyriešiť humornú tajničku. V druhej aktivite sme sa stali znalcami hudobných nástrojov a snažili sa uviesť správny názov hudobného nástroja, ktorého zvuk zaznel prostredníctvom zvukovej nahrávky.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Čítajme si : Čitateľský maratón
- 3. 4. 2025
- 10
Posledný marcový týždeň sa 35 žiakov našej školy zapojilo do celoslovenského detského čitateľského maratónu „Čítajme si...“. Podujatie organizuje Linka detskej istoty a jeho cieľom je priviesť žiakov späť k čítaniu literatúry, podporiť ich fantáziu, prehĺbiť vnímavosť a predstavivosť. Autisti si spolu s pani učiteľkou prečítali knižku „Murko sa vracia“. Najmenší žiaci sa začítali do rozprávky „O medovníkovom domčeku“. Žiakov 2. a 4.ročníka zaujal príbeh „Mimi a Líza“. Piatakov rozosmiala „Pippi, dlhá pančucha“ a jej bláznovstvá. Šiestaci a siedmaci zistili čo všetko skrýva „More vo fľaštičke“. Najstarší žiaci si zobrali do rúk „Denník odvážneho bojka“ a prežili s jej hlavným hrdinom Gregom niekoľko zaujímavých príbehov. Čitateľský maratón spestril naše vyučovacie hodiny a už teraz sme rozhodnutí, že sa ho zúčastníme i o rok.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Mám básničku na jazýčku : Prednes poézie a prózy
- 3. 4. 2025
- 30
Na súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy Mám básničku na jazýčku sa naši žiaci usilovne pripravovali. Vypočuli sme si veľmi pekný prednes nielen básní pre deti, ale i zaujímavých prozaických príbehov. Recitovala celá škola. Aj preto mala odborná porota čo robiť, aby rozhodla o tých najlepších recitačných výkonoch. V kategórii mladší žiaci (1. – 4.ročník) prvé miesto získal Matúško Zábojník s básničkou „Gustík“. Na druhom mieste sa umiestnila Mia Šarközyová, ktorá nám porozprávala o tom, že „Za všetko môže dyk“. Tretie miesto s „Múdrou kašou“ obsadil Áaron Štefke. V tejto kategórii boli udelené i ceny poroty, a to Sebastianovi Tužinčinovi a Tomáškovi Ondrkálovi. Druhá kategória, starší žiaci (5. – 9.ročník), takisto priniesla neobyčajné výkony v umeleckom prednese. „Malý princ“ priniesol prvé miesto Sofii Šarközyovej. K druhému miestu sa „Malými krokmi“ prerecitovala Korina Pružincová. Tretie miesto získala Nelka Marčeková básničkou „Sladké údolie“. Ocenení súťažiaci obdržali diplomy a vecné ceny. Matúško a Sofia nás budú v apríli reprezentovať na oblastnej súťaži v prednese poézie a prózy Otvorené srdcia v Považskej Bystrici. Budeme im držať palce.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Vesmír očami detí
- 2. 4. 2025
Do tajov vesmíru sa žiaci ponorili na hodinách výtvarnej výchovy. A pretože fantázia je rovnako ako vesmír nekonečná, tak žiaci kreslili rôzne planéty a planétky, vesmírne lode, mimozemšťanov, astronautov a ďalšie vesmírne postavičky. Výtvarnú súťaž Vesmír očami detí vyhlasuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove. Naša škola je reprezentovaná výtvarnými prácami žiakov: Mia Šarközyová, Matúš Zábojník, Áron Štefke a Nikola Šandorová.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Okno do záhrady
- 2. 4. 2025
- 4
Okno do záhrady – výtvarná súťaž, ktorú každoročne vyhlasuje Slovenský zväz záhradkárov. Tento, v poradí už 18.ročník, bol venovaný našim záhradám. V kategórii Špeciálne ZŠ nás reprezentujú svojimi prácami žiaci: Simonka a Adelka Kumanové, Nelka Marčeková, Sofia a Mia Šarközyové, Áaron Štefke, Denisa Mazáňová, Marek Šandor, Rebeka Fógelová a Sofia Kolárová. Vybrané práce budú použité v expozícii Slovenského zväzu záhradkárov na celoslovenských podujatiach – Záhradkársky veľtrh Trenčín, Gardenia Nitra, Agrokomplex Nitra a ďalšie.
Mgr. Miroslava Kušnierová
O jabĺčkach a sadoch : Deň s Plantexom
- 2. 4. 2025
Do fotogalérie bol pridaný nový album O jabĺčkach a sadoch : Deň s Plantexom.
24Pani Zuzana Markovičová z firmy Plantex si pre naše deti pripravila nielen odbornú, ale i veľmi zaujímavú prednášku, ktorá zaujala i pani učiteľky. Táto „ovocná aktivita“ dokázala nadchnúť žiakov rôznych vekových kategórií. Vďaka obetavosti a odbornému výkladu si naše deti vytvorili predstavu o tom „Ako cestovalo jabĺčko“ a „Ako to vyzerá v ovocnom sade“. Efektivitu výučby zvyšujú nielen zážitky, skúsenosti a spájanie učenia sa so životom, ale i stretnutie s odborníčkou, ktorá nielenže pozná chod prevádzky, ale nosí ju hlboko v srdci.
Mgr. Monika Pecková
SD Downovho syndrómu : Ponožková výzva
- 2. 4. 2025
21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. V tento deň si na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia – líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme. A prečo si v tento deň obúvame rozdielne ponožky? Ponožky boli symbolicky vybrané preto, lebo pri troche fantázie pripomína ich tvar chromozómy. A chromozomálna odchýlka, pri ktorej má človek o jeden chromozóm viac ako je štandardné u bežnej populácie tvorí podstatu Downovho syndrómu.
Mgr. Miroslava Kušnierová
Mestská knižnica Ilava : Čaro rozprávok
- 2. 4. 2025
- 5
Čítanie rozprávok podporuje detskú fantáziu a pomáha deťom chápať svet okolo nás. Aj keď si knižku môžeme kúpiť v kníhkupectve, návšteva knižnice má svoje čaro. Zažili ho deti I.A triedy, ktoré vo štvrtok 20.marca navštívili Mestskú knižnicu v Ilave. Pani knihovníčka zoznámila deti s priestormi knižnice a vysvetlila im, aké sú pravidlá pri požičiavaní kníh. V detskom oddelení si deti ľubovoľne vyberali a prezerali detské knihy. Na záver nás čakalo malé prekvapenie v podobe krátkeho divadielka pod názvom Mechúrik-Koščúrik. Deti odchádzali spokojné a s novými zážitkami.
Ing. Adriana Dudeková